Şartlar & Koşullar

Web sitemizin Şartlar ve Koşulları ve gizlilik politikası ile birlikte burada sunulan Şartlar ve Koşullar, araç kiralamanızı düzenlemek için sunduğumuz fırsatlar ve hizmetler için, araç kiralayan olarak siz ve aracı olarak VIPCars olmak üzere, sizinle olan kontratımızı oluşturmaktadır. Bu Şartlar ve Koşullar size sunulan fırsatların ve hizmetlerin tümünü kapsar ve buradaki Şartlar ve Koşullardan başka hiçbir kural veya anlaşma geçerli değildir. VIPCars.com’un usulü veya tutumu başka hiçbir şartın onayını veya kabulünü kabul ettiğini nitelendirmeyecektir. Bu hizmetlerin, olanakların veya herhangi bir anlaşma üzerindeki imzaların kabulü bu Koşulları kabul ettiğinizin nihai onayı olarak değerlendirilecektir.

Bu Şartlar ve Koşullar zaman zaman VIPCars tarafından değiştirilebilir ve kiralayan olarak siz sitenin bu kısmında sizin için geçerli olan şartlar ve koşullar hakkında herhangi bir düzenleme ya da yenilik yapılıp yapılmadığını kontrol etmek zorundasınız. Sizin tarafınızdan kullanılan herhangi bir araç kiralama hizmeti, kiralama işlemi hangi ülke veya eyalette gerçekleştiyse o ülke veya eyaletin yasaları ile birlikte, tedarikçi veya araç kiralama tedarikçisi tarafından uygulanan şartlar ve koşullara tabidir.

Bizim tedarikçilerimiz olan araç kiralama şirketleri ile, bir araç kiralama rezervasyon sitesi olan biz, siz kiracıya araç sağlıyoruz. Tarafınızdan bu site aracılığıyla yapılan herhangi bir rezervasyon bu Şartlar ve Koşulların yükümlülüğünü kabul etmektir. Bununla birlikte herhangi bir rezervasyon veya hizmet tedarikçi rolündeki araç kiralama şirketlerinin de şartlar ve koşullarını kabul etmek demektir. Bu yüzden bu sitede paylaştıkları materyallerin ve içeriklerin hepsinin farkında olmanız gerekmektedir.

Site aracılığıyla yaptığınız herhangi bir rezervasyon bu Şartlar ve Koşulları kabul ettiğinizi onaylamanıza bağlıdır. Eğer bu maddelerden herhangi birini onaylamıyorsanız, bizimle yapmakta olduğunuz rezervasyon işleminize devam etmemelisiniz. Bu site aracılığıyla yaptığınız her rezervasyon ilgili Şartları okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi belirttiğiniz veya onayladığınız anlamına gelmektedir. Sitede bulunan şartlar ve koşullar maddelerinden herhangi birini anlamadıysanız veya hakkında soru sormak istiyorsanız bize +1-914-368-0091 veya +44-208-196-9510 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Aracı olarak biz, kiracı olarak size, rezervasyon teklifiniz kabul edildiği takdirde kiralamayı talep ettiğiniz aracın uygunluk durumunu bir araç kiralama onay makbuzu ile birlikte göndereceğiz. Eğer rezerve ettiğiniz araç tipi veya araç modeli tedarikçi firmalarımız olan araç kiralama şirketlerinin envanterinde yoksa size, kiracıya, tedarikçide talep ettiğiniz tipte veya modelde bir araç olmadığını fakat bulabildiğimiz benzerlerini teklif eden bir bilgilendirme daha yaparız. Eğer bu alternatifler sizin içinde uygunsa, rezervasyonun yeni halini tekrar değerlendirilmesi için araç kiralama şirketlerine gönderilir. Eğer kabul edilmezse, rezervasyonu iptal etme ve bizim tarafımıza yaptığınız herhangi bir depozito ya da ödeme varsa iadesini yapma hakkını saklı tutarız.

Bu demek oluyor ki sizin istediğiniz arabanın aynısını bulamasak da, kesinlikle isteğinize yönelik araştırmayı yapar ve bizden istediğiniz hizmete yönelik cevabı da 48 saat içinde size iletiriz.

Rezervasyonunuz onaylanana ve gerekli ödeme yapılana kadar, kiralayan olarak sizin teklif edilen fiyat üzerinden herhangi bir sözleşmeye sahip olmayacağınızı lütfen dikkate alınız. Herhangi bir sorunuz var ise bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Kiralama için üçüncü bir kişi ödemeyi yapmış olsa bile, yapılan herhangi bir sözleşme aracı kiralayan asıl kişi ile olacaktır ve tüm muhaberat belirtilen adrese gönderilecektir.

Kiralık arabanızı teslim alacağınız zaman, tedarikçi şirket olan araç kiralama şirketine makbuzunuzu sunmalısınız. Makbuzu araç teslim alma zamanında araç kiralama şirketine sunmayı başaramazsanız ve bu sebeple kiralama hizmetinin reddi söz konusu olursa VIPCars hiçbir sorumluluk kabul etmez.

VIPCars.com yerel konumda imzalanan herhangi bir belge veya sözleşmenin yaratacağı herhangi bir masrafın sorumluluğunu kabul etmez. Kiralık araçta aracı kullananın herhangi bir alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında olması, off-road yani karayolları dışında kullanması ya da dikkatsizce kullanması sonucunda oluşan herhangi bir hasarda, VIPCars sorumluluk kabul etmez. Bu gibi durumlarda kiralayan olarak siz, bütün sorumluluk ve yükümlülüklerle ve bu durumdan doğan hak arama ya da suçlamalara karşı birey olarak tek sorumlusunuzdur.

Sınırlı Yükümlülük Hükmü

Eğer kiralayan olarak rezervasyonunuz tedarikçi araç kiralama şirketi tarafından kabul edilip onaylandıysa, fakat aracı teslim alacağınız zaman tedarikçi firma size daha üst veya alt model bir araç önermekte ısrar ederse ya da rezerve ettiğiniz aracı size sunmayı reddederse, VIP Cars bu tür güçlüklerden sorumlu tutulamaz ve bu tür sorunların kiralayan olarak sizin tarafınızdan araç kiralama şirketi personeli ile ofislerinde veya teslim alma noktasında çözülmesi gerekmektedir.

VIP Cars sadece kiralayan olarak siz ve tedarikçi arasında aracı görevi yapan bir araç kiralama hizmeti yöneticisidir. Hizmetimizi kullanarak, araçta sizin veya tedarikçi firmanın hatasından dolayı oluşan hasarlardan, ek ödemelerden veya giderlerden VIP Cars’ın sorumluluk sahibi olmadığını onaylar ve kabul edersiniz. VIP Cars’ın geri ödeme sorumluluğu bulunduğu durumlarda, VIP Cars tarafından yapılacak geri ödeme tutarı yükümlülüğü rezervasyon sırasında çevrimiçi yaptığınız depozito tutarı ile sınırlıdır.

Kaza Hasarından Feragat

Kaza Hasarından Feragat ya da KHF kazadan dolayı oluşan maddi hasar üzerindeki yükümlülüklerinizi sınırlandırır. KHF’nin kullanılamayacağı belli başlı durumlar belirtildiği üzere herhangi bir alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında olmanız, bilinçli bir şekilde kaza yapmanız, aracı uygunsuz kullanmanız, başka bir kişiye kiralamanız ve yasal olmayan yollarda-arazilerde kullanmanızdır. Bu şartlar altında KHF’nin avantajlarından yararlanamazsınız. Kaza hasarından feragat kiralanan arabada oluşan veya kiralanan aracın aksesuarlarında oluşan hasarı da karşılar. Fakat bazı rota veya bölgelerde aracın camları, alt şase koruması, yedek anahtarları, lastikleri, aracın çekilmesi ve yedek malzemeleri sigorta kapsamına girmez. Bu gibi durumlar hakkında daha iyi bilgi almanız için aracı teslim alma esnasında araç kiralama şirketinin temsilcisine danışmanızı tavsiye ederiz.

Hırsızlık Sigortası

Hırsızlık sigortası ya da HS araca yönelik herhangi bir çalma girişimi, çalma girişiminde oluşan hasar veya aracın çalınması durumunda yasal yükümlülüklerinizi en aza indirgeyen bir sigorta paketidir. Aracın çalınmasına olanak sağlayan herhangi bir ihmal durumunda araç kiralama şirketi aracın sigortada pay biçilen toplam değerini talep etmesine yol açabilir. Bir araç kiralamadan önce, lütfen Hırsızlık Sigortası olup olmadığını ve hangi koşullarda yararlanabileceğinizi, tüm ücretleri kapsayıp kapsamadığını veya ek bir ücret ödemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için araç kiralama tedarikçisinin Şart ve Koşullarına bakınız.

Teslim alma & Teslim Etme Ücretleri

Teslim alma ve teslim etme masrafları, geç teslim alma veya etme bir rötar sebebiyle oluşsa bile, eğer aracı normal ofis saatleri dışında bırakmak veya almak isterseniz ortaya çıkar. Çoğu konumda, araç kiralama tedarikçisi konaklama yerinden teslim alma veya teslim etme hizmeti sunar, ancak bu ek bir ücrete tabi olabilir. Araç kiralama sırasında araç teslim saati ile birlikte tam adres bilgilerinin sağlanması gerekmektedir. Araç tesliminin özel mülkler için yapılmadığını lütfen unutmayın.

Saat Dışı Uygulamalar ve Masraflar

Çoğu konumda, uçuş zamanlarına ayak uydurabilmek adına mesai saatleri dışında araç teslimi yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu tür bir hizmet için ekstra bir ücret talep edilebilir. Bu gibi durumlarda, araç rezervasyonunuzda araç teslim alma saatini doğrularken, bu tür ek ücretlerin olup olmadığını kontrol etmek için lütfen tedarikçinin şart ve koşullarını okuyunuz. Bir uçuşun gecikmesi nedeniyle araç teslim alma hizmetinin çalışma saatlerinin dışına çıkması durumunda, ek ücretler “saat dışı” uygulaması bulunan yerel konumda ödenebilir. VIPCars.com “saat dışı” uygulamasının kullanılamadığı durumlarda sorumluluk kabul etmez.

ÖNEMLI UYARI

Lütfen araç kiralama tedarikçiniz tarafından size tanınan sigorta ayrıntılarını kontrol edin. Üçüncü parti koruma, bazı durumlarda, sizinle araç içinde seyahat eden kan bağı olan yakınlarınızı ve birinci dereceden yakınlarınızı veya aynı ev adresinde yaşayan kişileri sigorta kapsamına almayabilir. Araç kiralama tedarikçinizden bu gibi durumlar için kendi sigorta poliçenizi satın alabilirsiniz veya bunlar seyahat sigortanızda kapsanmıştır. VIPCars.com sigorta poliçeniz ve sigortanın kapsadığı konular hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye eder. Hatta eğer mümkünse aileniz üyelerinin seyahat boyunca sigortalı olmasını önerir.

Şahsi kaza sigortası

Bu isteğe bağlı bir sigortadır ve seyahat sigortanızda dahil olabilir. Aracı kiralamadan önce şahsi kaza sigortasının şartlarını tedarikçi firmanızla görüşün. Şahsi kaza sigortası ya da ŞKS’nizi aracınızı teslim almadan önce yerel ofiste de yapabilirsiniz.

Yerel Depozito & Yakıt

Genelde araç kiralama şirketleri aracı kiralamadan önce sizden bir depozito talep eder. Bu kiralama sürecinde ortaya çıkabilecek masraflar, yakıt gibi yükümlülüklerinizi garanti altına almak içindir. Çoğu durumda da araç kiralama şirketleri kiralanmış arabanın sürücüsünün adına geçerli bir kredi kartı talep eder. Eğer arabayı ve arabanın aksesuarlarını teslim aldığınız durumda ve yakıtını da aynı seviyede teslim ederseniz depozitoyu eksiksiz geri alırsınız. Bazı araç kiralama şirketleri ise farklı yakıt kullanım politikaları izlerler ve yakıtı sizin almanızı beklerler. Bu tür anlaşmalarda depoyu boş teslim alırsınız ve kendi istediğiniz kadar yakıtla doldurursunuz. Bu durumda aracı teslim ederken de boş bir depoyla teslim etmeniz gerekir. Kullanmadığınız yakıtınız için size ödeme yapmayı kabul etmeyebilirler. Bu gibi durumları aracınızı kiralamadan önce araç kiralama şirketlerine danışarak açıklığa kavuşturmanızı tavsiye ederiz.

Araç kiralama tedarikçisi güvenlik miktarını hesabınızdan bloke edebilir ve bu bloklanan tutar siz arabayı iade noktasına aynı durumda ve aldığınız şekilde bıraktığınızda hesabınızda tekrar kullanılabilir hale gelir. Kredi kartınızın bu tür bir bloklama işlemi için kullanılabilir limiti olduğundan emin olun. Geçerli olmayan veya yeterli limiti bulunmayan bir kart sunmanız halinde araç kiralama firması size arabayı teslim etmeyebilir. Bu gibi durumlarda VIPCars sorumluluk kabul etmez ve size hiç bir şekilde geri ödeme yapmaz.

Minimum/Maksimum Yaş Sınırlamaları

Genelde araç kiralamak için minimum yaş sınırı 21’dir. Bazı ülkelerde ve bazı tedarikçi firmalarda 25 yaş altı veya 65 yaş üstü sürücüler için ekstra ücret talep edilebilir. Bunun gibi ekstra masrafların ortaya çıkması ihtimali adına lütfen araç kiralama şirketinizin Şartlar ve Koşullarını inceleyin. Yaş sınırlamasıyla ilgili herhangi bir sorunuz ya da çekinceniz varsa destek ekibimizle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Ek Sürücüler

Ek sürücüler için ek ücretler hakkındaki bilgiler için lütfen araç kiralama tedarikçinizin şart ve koşullarına ya da bu konu hakkındaki politikalarına göz atın.

Kiralanan Süre/Günlük Tarife Hesabı

Bir kiralama süresi genellikle 24 saatlik gün düzeni üzerinden hesaplanır ve ücretlendirilir. Aracınızı teslim aldıktan sonra kira süresini uzatma isteğiniz veya aşmanız sebebiyle oluşan masraflar tedarikçi firmanın kontrolündedir. Bu gibi bir durum için tedarikçi ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Erken Teslim/ Geç Teslim / Kiralama Süresini Uzatma

Aracınızın kira süresi size verilen araç kira makbuzu üstündeki teslim alma ve iade etme süreleri ile başlar ve biter. Ücretler 24 saatlik düzen üzerinden hesaplanır ve rezervasyon sürecinde onayınıza sunulur. Aracınızı teslim aldıktan sonra kira süresini uzatmak isterseniz ya da makbuzunuzda belirtilen saat/tarihten daha geç bırakmanız halinde muhatabınız araç kiralama şirketidir ve uzlaşmak tedarikçinizin belirteceği yerel masrafları üstlenmek durumunda kalabilirsiniz ve bu tutar genellikle standart tarifeden daha yüksektir. Ne yazık ki, VIPCars.com belirttiğiniz saatten daha erken araç teslim etmeniz halinde size geri ödeme yapma yükümlülüğüne sahip değildir.

Bir erken teslim etme durumunda para iadesi bulunmamaktadır.

Geç teslim etme durumunda tedarikçinin politikalarını karşılayan ek ücretler oluşabilir. Bu ücretler, uygun ise, teslim etme sırasında tedarikçiye ödenmelidir.

Tek yönlü kiralamalar

Tek yönlü kiralamalar bazı teslim etme ücretlerine tabi olabilir ve bu ücret tedarikçiye ödenir. Bu durumlarda yaklaşık tutar konusunda bizden rezervasyon yaptığınız ve rezervasyonunuz onaylandığı an bilgi alacaksınız. Tek yönlü kiralama ücretleri tedarikçiden tedarikçiye farklıdır ve teslim etme noktasının teslim alma noktasından veya teslim alınan ülkeden farklı olması durumunda değişebilir. Bu durumla ilgili bütün detaylar araç kiralama makbuzunuzda detaylarıyla belirtilecektir. Eğer daha fazla bilgi isterseniz tedarikçi firmanızla direkt olarak iletişim kurabilirsiniz.

Çocuk Koltukları ve Özel İstekler

Çocuk koltukları, tavan için bagaj kitleri ve belli başlı rotalarda istenen farklı aksesuarların size her zaman sağlanabileceğinin bir garantisi yoktur. ABD’nin çoğu eyaletinde çocuk koltukları bir zorunluluktur. Bu yüzden genelde tedarikçi sizden sabit bir tutarı talep edebilir. Ayrıca bazı araçlarda arka koltuklarda emniyet kemeri bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda kiralama anında araç kiralama şirketi yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

Sürüş Alanları

Eğer bir ülkeden diğerine veya bir eyaletten diğerine geçme niyetindeyseniz, rezervasyon anında bizi bilgilendirmelisiniz. Çünkü eyalet veya ülke sınırlarını geçmenin bazı kuralları ve sınırlamaları vardır. Bu da tedarikçiden tedarikçiye değişir. Araç kiralama şirketleri bu gibi konularda birbirinden ayrı politikalar izleyebilir. Bu nedenle yerel masraflar ortaya çıkabilir ya da bazı ülkelere geçiş yapmanız için izin belgeleri gerekebilir. Herhangi bir sınırlama için VIPCars.com’un eklediği “Kiralama Şartları” bağlantısına tıklayarak tedarikçinizin şartlar ve koşullarına bakabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ekstralar

Ekstralar genel tutardan ayrı vergilendirilebilir.

Rezervasyonunuzda değişiklik Yapmak İsterseniz

Kiralama rezervasyonunuzun şartları ve koşulları tedarikçiden tedarikçiye farklılık gösterebilir. Aracı kiralamadan önce bütün Şartlar ve Koşulları incelemeniz tavsiye edilir. Rezervasyonunuzu iptal etmek veya düzenlemek istediğinizde destek ekibimizi +1-914-368-0091 veya +44-208-196-9510 numaralarından bilgilendirin, biz de araç kiralama şirketinizi bilgilendirir ve istediğiniz düzenlemeler konusunda onları uyarırız. Araç kiralama şirketi yaptığınız değişikleri kabul edebilir fakat reddetme hakkına da sahiptir. Değişikliklere reddi durumu söz konusu olduğunda VIPCars sorumluluk kabul etmez. Bu durumda karar mercii münferiden tedarikçi firmadır.

Rezervasyonunuzda bizim tarafımızdan değişiklikler yapılırsa

Bazen tedarikçiniz ya da biz rezervasyonlarınızda değişiklik yapma durumunda olabiliriz. Bu gibi durumlarda sizi en kısa sürede haberdar edeceğimizden şüpheniz olmasın. Bu değişiklikler sizin için uygun değilse, VIP Cars’da bize ödediğiniz depozito ücreti size iade edilir. Ama yine de bu gibi durumlarda söz konusu tutar dışında değişikliklerin yarattığı hiçbir masrafı veya yükümlülüğü kabul etmeyiz.

VIP Cars teknik hata / sistem hatası veya beklenmeyen bir durum gibi nedenlerle herhangi bir zamanda müşteriyi bilgilendirerek sözleşmeyi sonlandırma hakkını saklı tutar. Tedarikçi ile halihazırda bir sözleşme yapılması durumunda, kiralayan kişi aracı mümkün olan en yakın kiralama ofisine iade etmelidir. Aracın iade edilmemesi durumunda, VIP Cars müşteriye karşı hiçbir finansal sorumluluk sahibi olmaz. Araç kiralama ofisine iade edilirse, müşteri sadece kiralık aracın kullanıldığı gün sayısı için ücretlendirilir.

Belgelendirme

Rezervasyon yaparken bize uçuş numarası, ev adresiniz, telefon numaranız ve varış saatiniz gibi bilgileri sunmalısınız. Rezervasyonunuz kabul edildiğinde, rezervasyon talebinizden sonraki 48 saat içinde onay makbuzunuz size iletilir.

Bazı durumlarda, istediğiniz araçların uygun duruma düşmesi zaman alabilir, o zaman tedarikçi firma veya bizim tarafımızdan bilgilendirilirsiniz.

Kiraladığınız aracı teslim alacağınız zaman makbuzunuz kesinlikle yanınızda olmalıdır. Makbuzun yanında geçerli bir sürücü belgesi/uluslararası ehliyet, kiralayan şahsın adına bir kredi kartı ve bazı durumlarda pasaport da bulunmalıdır. Daha detaylı bilgi için kiralama makbuzunuzda verilen bilgilere göz atınız veya tedarikçinizle iletişime geçiniz.

VIPCars.com, araç teslim alma sırasında kiralama makbuzunu veya yeterli & gerekli belgeleri (geçerli sürücü belgesi, Kredi Kartı veya diğer kimlikler gibi) gösterememeniz durumunda kiralama ofisinde kiralama reddi nedeniyle sorumlu tutulamaz.

Bu tür durumlarda “Rezervasyonu Kullanmama” olarak değerlendirilir ve kiralamanız için ödenen ücret için iade talebi hakkına sahip olmazsınız.

Sürücü Belgesi & Yaş Gereksinimleri

Sürücü ehliyeti ve yaş sınırlamaları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Lütfen aramanız sonucu listelenen araçların her birinin altındaki “Kiralama Şartları” bağlantısına tıklayarak detaylı bilgileri okuyun. Çoğu durumda geçerli bir sürücü belgesi sunmanız gerekir. Bazı anlarda ise uluslararası sürücü belgesi veya izni sunmanız talep edilebilir. Önemli bir hatırlatma da uluslararası sürücü belgesi asıl sürücü belgesi yerine geçmez. Uluslararası sürücü belgeniz veya izniniz olsa bile, bir araç kiralamak için kendi adınıza olan bir sürücü belgesi ibraz etmeniz gerekir.

Kiralama sırasında herhangi bir ek açıklamadan haberdar edilmeliyiz ve VIPCars.com tedarikçilerin Şartlar ve Koşulları doğrultusunda rezervasyon yapmayı reddetme hakkını saklı tutar. Aracı siz kullanıyorsanız sürücü belgenizi yerel kolluk kuvvetlerinin her an kontrol edebileceğini düşünerek yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Geçerli bir sürücü belgesinin sunulmaması durumunda yerel tedarikçilerimiz kiralama için para iadesini reddedebilir.

Araç Kapasitesi ve Araç Türü

Bütün kiralık araçlar belli bir (maksimum) yolcu kapasitesine dayanarak sigortalanırlar. VIP Cars aracın koltuk kapasitesini mümkün olduğunca doğru olduğuna özen gösterse de, araç verileri VIP Cars’a tedarikçi tarafından gönderildiğinden dolayı, kiralama sırasında araç ayrıntılarındaki herhangi bir değişiklik (araç kapasitesi ve araç türü dahil olmak üzere) tedarikçinin sorumluluğundadır. VIP Cars aracın tüm yolcular ve bavulları için uygun olmaması durumunda sorumluluk kabul etmez. Lütfen modeller ve araçlar hakkında sitemizdeki verilere göz atın. Gruptaki kişi sayısı sebebiyle kiralama hizmetinin reddedilmesi gibi durumlarda VIPCars.com sorumluluk kabul etmez. Herhangi bir araç modelini veya markasını garanti etmiyoruz. Makbuzunuz üzerinde belirtilen her araç bir model olması açısından orada bulunmaktadır ve farklı bir model ile değiştirilebilir veya tedarikçi tarafından bir üst modele yükseltilebilir. Bu ve buna benzer durumlarda oluşan değişiklikler VIPCars yerine doğrudan tedarikçi ile görüşülmelidir.

Araçların Şartları

Araç kiralama/tedarik etme şirketlerinin kiralayanı aracın sağlıklı kullanılması için gereken yeterlilikleri sağlayamadığını düşünürse aracı teslim etmemek hakkında sahiptir. VIPCars.com olarak biz böyle durumlarla karşılaşılması halinde hiçbir şekilde seyahat düzenlemesi, tazminat, geri ödeme veya ücret iadesi için sorumlu tutulamaz.

Şikayetler

VIPCars.com piyasadaki en iyi ve en ünlü araç kiralama ve tedarik şirketleri ile beraber çalışıyor olsa da, kaliteli araçların sağlanması araç kiralama tedarikçileri tarafından garanti edilmektedir. Teslim aldığınız aracın kalitesiyle ilgili bir şikayetiniz veya yorumunuz varsa bunu araç kiralama şirketinize bildirmelisiniz. Kiralama sırasında herhangi bir şikayet yapılmamış ise, VIPCars.com’un bu gibi durumlarda aracın kalitesine ilişkin inceleme yapması çok zordur. Memnun kalmamanız durumunda bizimle doğru zamanda iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Mekanik Aksaklıklar/Kazalar

Mekanik arızalar ya da aracın bozulması gibi olaylarda hemen araç kiralama şirketinizi aramalısınız. Eğer bir kazaya karıştıysanız hem yerel tedarikçinizi hem de polisi hemen haberdar etmelisiniz. Bu gibi durumlar için elinizdeki tüm dokümanları saklamanızı tavsiye ederiz, yasal işlemler sebebiyle sizden talep edilebilir. Sigortaya bir başvuru yaptığınızda büyük ihtimalle sigorta şirketleri de doküman paylaşmanızı isteyecektir.

Araç kiralama işleminiz hem bizim hem de tedarikçi firmanızın bütün Şart ve Koşullarını kabul ettiğiniz durumda gerçekleşeceğinden, bu Şart ve koşullar hangi ülke veya eyalette olursanız o ülke veya eyaletin yasaları çerçevesinde geçerlidir. VIPCars hiçbir arıza, rötar, kayıp, endüstriyel düzenlemeler sebebiyle oluşan program değişiklikleri, hava trafik yoğunluğu, sivil isyan, taşımacılıkla ilgili teknik problem, terörist aktivite, yangın ya da aşırı mevsim koşulları, havalimanlarının veya limanların kapanması veya yoğun olması, doğal veya nükleer afet, havayolu şirketinin iflası veya planlanan uçuşların gerçekleşememesi gibi durumlarda sorumluluk kabul etmez.

VIPCars.com ile Anlaşma Şartları

VIPCars üzerinden araç kiralarsanız, anlaşmanın ne zaman ve hangi durumlarda geçerli olduğunu bilmelisiniz. Aşağıdakiler anlaşmayı oluşturan teknik adımlardır:

Telefonla fiyatları karşılaştırarak ya da sitemiz üstünden inceleyerek size bir satın alma teklifi yapmanızı talep ederiz. Sözlü bir şekilde veya “Şimdi Rezerve Et”in üzerine tıklayarak bir teklifte bulunursunuz. VIPCars.com kiralayan olarak sizden gerekli ödemeyi aldıktan sonra bu teklifi kabul eder. VIPCars sadece ilgili tedarikçi ile araç kiralama rezervasyonunuzu ayarlamak için bir aracı olarak görev yapar. Toplam kiralama tutarı tedarikçinin kiralama tutarı, VIP Cars hizmet ücreti ve vergileri içerir.

VIPCars.com, söz konusu tarafın makul kontrolünün dışında gerçekleşen olaylar gibi zorunlu nedenler ile gecikme, engellenme veya önlenme yaşanması durumunda, işbu rezervasyon, makbuz, kiralama veya şartlar ve koşullar altındaki veya çerçevesindeki yükümlülüklerini gerçekleştirmede başarısız olması veya gecikmesi durumunda kendisi veya araç kiralama tedarikçileri üzerinden sorumlu olmayacaktır. Zorunlu nedenlerin art arda 14 gün boyunca devam etmesi durumunda, VIPCars.com bu rezervasyonu veya kiralamayı kiralayan olarak size asıl posta adresinize bir bildiri göndererek ve zorunlu nedenin yaşanmasından önce yapılan tüm ödemeleri iade ederek sonlandırabilir ve geri çekebilir.

Rezervasyon İptal Kuralları

 • Teslim alma zamanından 48 saat önce iptal edilen rezervasyon için müşteriye ön ödeme tutarının %100’ü iade edilecektir.
 • Teslim alma saatinden 48 saatten daha az bir süre içinde rezervasyonun iptal edilmesi durumunda, 30 GBP veya karşılığı bir tutar alınır.

İade Edilmeyen Rezervasyonlar

İade Edilmeyen Rezervasyonlar, rezerve edildiğinde, herhangi bir karşılama saati sınırlamasına bakılmaksızın, bu tür rezervasyonların iptali üzerine herhangi bir geri ödeme yapılmasına izin vermez. İptal Koruması da bu tür rezervasyonlarda geçerli değildir.

Rezervasyonu Kullanmama Durumu

Müşterinin veya kiralayan kişinin rezervasyon yaptıktan sonra teslim almaması “Rezervasyonu Kullanmama” durumu adlandırılır ve araç rezerve edilirken ödenen tutar iade edilmez.

Kiralama Ofisinde Gerçekleştirilen İptal

Son dakikada yapılan iptaller bir “Rezervasyonu Kullanmama” durumu olarak değerlendirilir ve para iadesi yapılmaz.

Kiralama Ofisinde Yapılan Değişiklikler

Kiralama ofisinde daha büyük/küçük veya farklı modelde bir araç talep edebilirsiniz ancak, talep edilen araçların uygunluğuna bağlı olarak, tedarikçi son dakika değişikliklerini gerçekleştirmeme hakkını saklı tutar. Değişiklikler için ek ücretler bulunabilir ve tedarikçinin değişiklikleri kabul etmesi durumunda bu ücretler kiralama ofisinde ödenmelidir.

Tam Koruma Teminatı

Tam Koruma Teminatı, imzalanan araç kiralama sözleşmesi kapsamında hasar veya kayıpların tazmin edilmesi için kiralama şirketi veya tedarikçi tarafından bloke edilen ve tahsil edilen depozito tutarının geri ödenmesi için sizin tarafınızdan ek olarak satın alınabilecek bir hizmettir.

 • Kiralama şirketiniz tarafından kiralama sözleşmeniz kapsamında kesilen muafiyet/fazlalık tarafımızdan, yani kiracı olarak VIP Cars tarafından tazmin edilir. Tam Koruma kapsamı limiti, kiralama sözleşmenize, tedarikçinize, araç tipinize ve gideceğiniz ülkeye göre değişir. Tazminat tutarı ise kiralık rezervasyon sayfasında arabanızla birlikte Tam Koruma Teminatı bölümünde gösterilir. Tutar, Kiralama Onay Kuponunuzda da belirtilmiştir.
 • Tam Koruma Teminatı hiçbir şekilde CDW (Collision Damage Waiver) veya Hasar Muafiyet Sigortası yerine geçmez. Hasar Muafiyet Sigortasının kiralama şirketi tarafından kiralama fiyatınıza dahil edilmemesinden VIP Cars sorumlu olmayacaktır.
 • Tam Koruma Teminatı, kiralama rezervasyonu sırasında veya kiralık aracın teslim alınma saatinden önce herhangi bir zamanda satın alınabilir.

Lütfen Dikkat: Araç kiralayanlardan kiralama masasında araç hasarlarını, CDW muafiyet/fazlalık, hırsızlıktan muafiyet/fazlalık, yakıt vb. zararları karşılamak üzere kredi kartlarına bloke edilmiş bir depozito vermeleri talep edilir. Kiralama masası personeli, Tam Koruma Teminatı’nı satın almış olsanız bile, aracı teslim alırken sizden bir güvenlik teminatı bırakmanızı isteyebilir.

Tam Koruma Teminatı'na Dahil Olanlar

Tam Koruma Teminatı'na dahil olanlar şu şekildedir:

 • Teminat limitine kadar (kiralık rezervasyon sayfasındaki Tam Koruma Teminatı bölümünde ve kiralama onay kuponunuzda belirtildiği gibi), kiralık hırsızlık ve hasarlar için indirilebilir veya fazla ücretler.
 • Aşağıdaki hasarlar dahil olmak üzere herhangi bir çarpışma sonucu kiralık aracın dış gövdesindeki hasarlar için onarım ücretleri:
  • 525 GBP'ye kadar çatı hasarı
  • 670 GBP'ye kadar camlarda, ön camda veya açılır tavan camında hasar
  • 90 GBP'ye kadar lastik değişimi ve 50 GBP'ye kadar lastik tamiri/patlak lastik
  • 265 GBP'ye kadar tekerlek ve göbek kapaklarında hasar
  • 410 GBP'ye kadar alt takım hasar ücretleri
 • Çekme giderleri - araç arızası veya benzeri bir olayla ilgili olarak ödediğiniz Çekme veya yol kenarı ücretleri için 265 GBP'ye kadar.
 • Araç arızası veya başka bir olaydan sonra tarafınızdan yapılan tek ve ilk taksi ödemesini kapsar.
 • Anahtarın kaybolması veya aracın kilitlenmesinden kaynaklanan 440 GBP'ye kadar olan ücretler.
 • 265 GBP'ye kadar hatalı yakıt (yanlış yakıt kullanımı).
 • Kiralama şirketinin trafik ihlallerini veya ilgili masrafları karşılamak üzere tazmin ettiği ücret (100 GBP'ye kadar) ve ayrıca araç onarımı sırasında ortaya çıkan diğer masrafları telafi etmek üzere kesilen idari veya diğer ücretler.

Tam Koruma Teminatı'na Dahil Olmayanlar

Bu koruma teminatı aşağıdakileri içermez:

 • Kiralık aracın tedarikçi ile aranızdaki kiralama sözleşmesinin şartları dışında kullanılması.
 • Duran bir araçta el freninin çekilmemesi sonucu meydana gelen hasarlar.
 • Araç kiralama şirketinden/tedarikçisinden önceden izin alınmadan veya yazılı iletişim olmaksızın, kiralanan araçta kiralayan, sizin, tarafından ödenen yetkisiz veya üçüncü şahıs onarımları.
 • Araç kiralama sözleşmenizin gerektirdiği şekilde yerel polise veya yetkili makama bildirilmeyen olay veya kazalardan kaynaklanan hasarlar.
 • Kişisel eşyalar/değerli kayıp.
 • Çocuk Koltuğu, GPS, Kar zinciri vb. kiralama Ekstraları.
 • Otel masrafları gibi cepten yapılan harcamalar.
 • Araç rafı ve stepne dahil olmak üzere otomobilin iç veya mekanik parçalarında hasar (bir olay sonucu meydana gelmediği sürece).
 • Araç temizleme masrafları.
 • Kiralama sırasında veya kiralama başlangıcında hasarlı veya kusurlu olduğu tespit edilen araç parçaları veya öğeleri.
 • Küçük ve genel aşınma ve yıpranmalardan kaynaklanan talepler ve masraflar.
 • Bedensel yaralanmadan kaynaklanan talepler.
 • Herhangi bir üçüncü taraf aracın, kişinin veya mülkün maruz kaldığı veya sebep olduğu kayıp veya hasar nedeniyle yapılan talepler.
 • Geç ödeme ücretleri, borç tahsilat ücretleri veya ilgili herhangi bir ödeme dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir yasal maliyet veya ücrete ilişkin talepler.
 • Herhangi bir formda kazanç, iyi niyet, kar, zaman kaybı veya yaratılmış bir fırsattan doğan ve doğrudan talep benzeri bir duruma yol açan talepler.
 • Önceden tanımlanmış araç kiralama sözleşmesi kapsamında kullanılmayan araç kiralama süresi veya günleri üzerinden talep.
 • 28 günlük zaman çizelgesinden sonra ortaya atılan masraflar veya tazminat talepleri; belirtildiği gibi başlangıç ve bitiş tarihine göre kapsama alınmaz.
 • Sigortanın sona erme tarihinden sonra meydana gelen bir olaydan doğan hasarlar veya talepler.
 • Terör, savaş, sel ve deprem gibi doğal afetler, kontrol edilemeyen/öngörülemeyen olay veya olaylardan kaynaklanan zararlar.
 • Kiralama sözleşmesinin şart ve koşullarına ve yerel yasalara uymamanız nedeniyle meydana gelen hasarlar, örneğin - arazide araç kullanmak, uyuşturucu veya alkol etkisi altında araç kullanmak veya trafik yasalarını ihlal etmek vb.

Tam Koruma Kısıtlamaları

 • Bu teminat, 9'dan fazla koltuğa sahip kiralık araçları kapsamaz.
 • Araç kiralama sözleşmesinde ana sürücü olarak belirtilmediğiniz takdirde hak talebinde bulunamazsınız.
 • Araç kiralamak ve/veya kullanmak için izniniz olmalıdır.
 • Teminat süresi dolduktan sonra hak talebinde bulunulamaz. Lütfen bu teminatın uzatılmadığı takdirde, süresinin sonunda otomatik olarak feshedileceğini veya sona ereceğini unutmayın.
 • Eylemleriniz, şirketimizi Birleşmiş Milletler kararları kapsamında herhangi bir yaptırım, kısıtlama veya yasaklamaya maruz bıraktığında veya bizi herhangi bir ekonomik/ticari yaptırıma veya dolandırıcılık iddiaları için Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık yasalarına/yönetmeliklerine maruz bıraktığında herhangi bir hak talebinde bulunulmayacaktır.
 • Talepler ayrıca aşağıdakiler sebebiyle oluşan durum, senaryo ve kayıplardan da etkilenebilir:
  • Herhangi bir pandemi veya salgın
  • Döviz kurundaki herhangi bir değişiklik
  • Nükleer atık/nükleer yakıttan kaynaklanan iyonlaştırıcı radyasyon veya herhangi bir radyoaktif kirlenme veya nükleer ekipmandan kaynaklanan herhangi bir risk

Tam Koruma Teminatı Tazminat Talebi

Tazminat talebinde bulunmak için aracı kiralayan kişinin VIP Cars'a olayın ayrıntılı raporunu ve aşağıda belirtilen birkaç ek belgeyi içeren bir e-posta göndermesi gerekmektedir:

  • Tedarikçi/Kiralama Şirketi ile imzalanan ve ana sürücü olarak adınızın geçtiği kira sözleşmesinin bir kopyası
  • Aracı teslim alma ve iade etme sırasında hazırlanan, kiralık aracın değerlendirmesini içeren belge
  • Kiralama şirketi tarafından ücretlerin kesildiğini gösteren fatura veya makbuzlar
  • Fatura veya ödeme kanıtı veya yapılan ödemeler
  • Çok sayıda arabanın kaza yapması gibi büyük bir kaza olması durumunda, olayın ve çevrenin fotoğraflı veya videolu kanıtları ile birlikte olayın yazılı ayrıntıları.
  • Polis raporunun bir kopyası (varsa)
  • Kiralamanın ana sürücüsü olarak sahip olduğunuz geçerli bir sürücü belgesinin kopyası
  • Bankanın adı, bankanın adresi, banka hesap numarası ve parayı transfer etmek için gereken tüm ayrıntılar dahil olmak üzere aracı kiralayan kişinin banka hesap bilgileri
 • Talebi destekleyici belgelerle birlikte belirlenen 28 günlük süre içinde tazminat davası açmalısınız, aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir ve tazminat almaya hak kazanamazsınız.
 • Olayın ve konunun araştırılması için VIP Cars'a 28 takvim günü süre vermelisiniz.
 • Talebinizde dolandırıcılık yaptığınız veya yanıltıcı bilgi vererek tazminat talebinde bulunduğunuz tespit edilirse koruma teminatınız geçersiz olur ve size herhangi bir tutar veya teminat ödenmez. Sizin tarafınızdan alınan herhangi bir hak talebi tutarı, dolandırıcılık faaliyeti tespit edilirse ve edildiğinde VIP Cars'a geri ödenecektir.
 • Lütfen Dikkat: Taleplerin onaylanması veya taleplere ilişkin herhangi bir onay, talebin işlenmesi için bize sunulan talep ve belgeler üzerinde yapılan değerlendirme ve incelemeden sonra sonuçlandırılacaktır.

Tam Koruma Teminatı Nasıl İptal Edilir?

 • Tam Koruma Teminatı’nı aracı teslim alma saatinden önce dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Ayrıca, araç kiralama sürenizi uzatmayı planlarken Canlı Sohbet/Arama/E-posta yoluyla VIP Cars Destek Ekibi ile iletişime geçerek Tam Koruma Teminatınızın uzatılmasını talep edebilirsiniz.
 • Hileli bir talepte bulunduğunuz veya personelimize yönelik taciz veya tehdit oluşturduğunuz tespit edilirse bu teminatı veya ilgili herhangi bir talebi, herhangi bir geri ödeme yapmadan iptal etme hakkımızı saklı tutarız.

Ekstra Kapak

Ekstra Teminat, kiralama şirketi veya tedarikçi tarafından bloke edilen ve tahsil edilen depozito tutarının geri ödenmesi için, kiralayan olarak sizin tarafınızdan, imzalanan araç kiralama sözleşmesinden kaynaklanan hasar veya kayıpların tazmin edilmesi için ek olarak satın alınabilecek bir hizmettir.

 • Kiracı olarak siz, VIP Cars tarafımızdan tazmin edilirsiniz. Ekstra Teminat kapsamındaki tazminat tutarı, size gönderildiği şekliyle rezervasyon fişinde belirtilmiştir.
 • Kiralayanlardan, araç, CDW düşülebilir/fazlalık, hırsızlık feragatinin düşülebilir/fazlalığı, yakıt vb. Ekstra Kapak satın alınsa bile, kiralama masası personeli teslim alma işleminde bir güvenlik depozitosu bırakmanızı isteyebilir.
 • Ekstra Kapak hiçbir şekilde CDW veya Çarpışma Hasarı Feragati'nin yerini alamıyor. CDW'nin kiralama şirketi tarafından kira bedelinize dahil olmaması durumunda VIP Arabalar sorumlu olmayacaktır.
 • Ekstra Kapak, kiralama rezervasyonu zamanında veya kiralık aracın teslim alınmasından önce herhangi bir zamanda satın alınabilir.
 • Ekstra Kapak öğesini teslim alma saatinden önce istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Ayrıca, araç kiralama sürenizi uzatmayı planlarken, Vip Otomobil Destek Ekibi ile Sohbet/Arama/E-posta yoluyla iletişime geçerek Ekstra Kapaknızın uzatılmasını talep edebilirsiniz.

Ekstra Kapak Kapanım

Bu Ekstra Kapak şunları kapsar:

 • Patlak lastik, çekme vb. yol yardımı ve ilgili ücretler
 • Kiralık aracın dış gövdesinin yanı sıra lastikler, tekerlekler, alt takım, pencereler, ön cam, aynalar ve kilitler için onarım ücretleri
 • Araba arızası veya benzeri olayla ilgili çekme ve taksi giderleri
 • Anahtar kaybı veya araba olayının kilitlenmesi nedeniyle oluşan ücretler
 • Trafik ihlallerini veya ilgili giderlerin yanı sıra araç onarımını işlerken meydana gelen diğer kayıpların yanı sıra kiralama şirketinin maruz kaldığı ekstra maliyeti telafi etmek için idari ücretler veya ücretler

Ekstra Kapak Dışlamalar

Bu koruma kapağı aşağıdakileri içermez:

 • Kişisel eşyalar/değerli kayıplar
 • Çocuk Koltuğu, GPS, Kar zinciri vb.
 • Otel ücretleri gibi cepten yapılan harcamalar
 • Aracın iç veya mekanik parçalarında hasar
 • Araba temizleme masrafları
 • Olayda meydana gelen üçüncü taraf hasarları
 • Terörizm, savaş, sel, deprem gibi doğal afetler gibi kontrol edilemeyen/öngörülemeyen olay veya olaylardan kaynaklanan hasarlar
 • Kiralama sözleşmesinin hüküm ve koşullarına ve yerel yasalara uymamanız nedeniyle meydana gelen hasarlar, örneğin - off-road kullanmak, arabada yanlış yakıt kullanmak, uyuşturucu veya alkol etkisi altında araç kullanmak veya trafik yasalarını ihlal etmek vb.

Ekstra Kapak Tazminat Talebi

Tazminat talep etmek için, kiracının VIP Cars'a olayın ayrıntılı raporunu içeren bir e-posta göndermesi ve aşağıda belirtildiği gibi birkaç ek belge göndermesi gerekir:

  • Tedarikçi veya kiralama şirketi ile imzalanan kira sözleşmesinin kopyası
  • Teslim alma ve bırakma anında kiralık aracın değerlendirmesini içeren belge
  • Kiralama şirketi tarafından ücretlerin kesintisini ve kiraya tarafından ücretlerin ödenmesini göstermek için fatura veya makbuz
  • Olayın yazılı detayı ve fotoğraf veya video kanıtı, eğer çekilmişse
  • Polis raporunun bir kopyası (varsa)
  • Bankanın adı, bankanın adresi, banka hesap numarası ve parayı transfer etmek için gereken tüm bilgileri içeren kiracının banka hesap bilgileri
 • Talep için destekleyici belgelerle 28 günlük belirli bir süre içinde tazminat başvurusunda bulunmalısınız, aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir ve artık herhangi bir tazminat için uygun görülmezsiniz.
 • Olayın ve maddenin araştırılması için VIP Arabalara 28 takvim gününe kadar süre vermeniz gerekir.
 • Siz kiracının, iddia ile dolandırıcılık yaptığı veya tazminatı almak için yanıltıcı bilgiler sunduğunuz tespit edilirse, koruma kapağı geçersiz hale gelir ve size hiçbir tutar veya kapak parası ödenmez. Sizin de aldığınız herhangi bir talep, hileli bir faaliyet bulunduğunda ve bulunursa VIP Cars'a geri ödenecektir.

Geç Teslim Alma

Kiralama ofisine seyahat planlarınızdaki değişiklikleri öncesinde haber vermeden geç giderseniz, rezervasyonunuz “Rezervasyonu Kullanmama” olarak değerlendirilir. Araç kiralama tedarikçileri geç teslim alma durumunda, kiralama ofisinde yoğun araç talebi nedeniyle tek takdir yetkisi ile rezervasyonu iptal etme hakkını saklı tutar. VIPCars.com kiralama ofisinde bulunmamanız nedeniyle İptal veya Rezervasyonu Kullanmama durumları için sorumlu tutulamaz.

“Rezervasyonu Kullanmama” durumlarından kaçınmak için, seyahat planlarınızdaki değişikleri tedarikçiye bildirerek rezerve ettiğiniz aracı ellerinde tutmalarını talep edebilirsiniz. Herhangi bir gecikme durumunda tedarikçinin varış zamanınızı bilmeleri için rezervasyon sırasında uçuş bilgilerinizi sağlamanız tavsiye edilir.

Çerezler & Takip Teknolojileri

Daha iyi & özelleştirilmiş hizmet sağlamak amacıyla, arama sorgularınızı anlamak & VIPCars.com tarafından sunulan hizmetleri takip etmek veya yönetmek için bu web sitesinde ve e-posta veya haber bültenleri gibi çevrimiçi iletişimlerde çerezleri ve bazı takip teknolojilerini kullanabiliriz. Daha fazla bilgi için lütfen GİZLİLİK POLİTİKASI’ na göz atın..

HÜKÜM VE KOŞULLAR ÖNCEDEN HABER VERİLMEKSİZİN DEĞİŞTİRİLEBİLİR